29.3.2024, 13:43
» » »

Методика організації та проведення дослідницької роботи з рослинами радіопротекторної дії

Актуальність вивчення рослин радіопротекторної та антиоксидантної дії в сучасних умовах

Постчорнобильський час в нашому суспільстві обумовив цілу низку актуальних питань в таких напрямках як екологія і людина, людина і її здоров'я. в цьому контексті з'явилась нова термінологія, нові наукові відкриття. В даному разі окрему групу рослин означили як радіопротектори і адаптогени. На даний момент досліджено і створено чимало нетрадиційних методів терапії і профілактики впливу радіонуклідів на організм людини. Важливу роль, як свідчать науковці, відіграють препарати рослинного походження. Завдяки наявності комплексу сполук речовин, близьких за хімічним складом до організму людини, рослинні препарати мають більш м'яку дію, ніж синтетичні засоби. Мова йде про рослини, що наділені радіопротекторними властивостями, тобто які підвищують стійкість організму до дії іонізуючого опромінення. Такі рослини наділені значною кількістю вітамінів, зокрема вітаміном С, флавоноїдами, пектинами та дубильними речовинами. Саме ці речовини спроможні підтримати імунну систему (вона дуже ослаблюється під впливом радіації), захистити мембрани клітин від опромінення та спроможні зв’язати нукліди і вивести їх з організму. Радіопротектори активно впливають на біохімічні і біофізичні процеси, зменшують проникнення мембран клітин, викликають специфічну дію, спрямовану на захист клітин від загибелі.

Радіопротекторні рослини поділяють на декілька груп згідно їх дії і властивостей: антигістамінні засоби, ендокринні препарати, антибіотики, засоби, що відтворюють функцію кровотворних органів, препарати, що сприяють виведенню з організму радіоактивних речовин і солей важких металів, а також засоби, що впливають на нормалізацію окремих ланок обміну речовин.

Великий набір біологічно активних речовин, що містяться в рослинах-радіопротекторах зумовлює широкий діапазон їх фармакотерапевтичної дії. До них належать:
– Рослини-гіркати, так як вони стимулюють утворення гормонів шлунково-кишкового тракту, впливають на обмін речовин, також підвищують тонус нервової системи, сприяють відновленню дієздатності;
– Рослини, що підвищують антитоксичну функцію нирок;
– Рослини з вираженим антиокислювальним ефектом;
– Рослини, що впливають на обмін речовин у тканинах (біогенні стимулятори);
– Рослини-психостимулятори;
– Рослини, що здатні збільшувати пристосованість організму до умов довкілля (адаптогени).


Тож цілком стало зрозумілим, що нині не менш винятково важливе значення для захисту організму людини від радіації мають цілющі властивості рослин. Дослідити перелік цих рослин, їх умови зростання, введення дикорослих форм в культуру, вивчення їх особливостей вирощування і розведення стало основною метою нового напряму роботи в нашому позашкільному закладі.

 

Орієнтовний перелік рослин радіопротекторної дії, рекомендованих для вирощування у відділку лікарських рослин


Роботу по вивченню, вирощуванню і розведенню даних рослин на Шосткинській міській станції юних натуралістів започатковано ще у 1993 році. Нині у відділку лікарських рослин навчально-дослідної земельної ділянки зростають понад 40 видів трав'янистих рослин-радіопротекторів. Серед них інтродукованих 14 видів, введених в культуру 20 видів, дикорослих, що вводяться в культуру, понад 10 видів. В колекції шосткинських юннатів переважна більшість обраних рослин-радіопротекторів є багаторічними, 10 % однорічними і до 20% дворічними. Вивчаючи агротехніку вирощування і розведення цих рослин, юннати можуть рекомендувати їх наступний перелік для створення відділків лікарських рослин радіопротекторної дії на навчально-дослідних земельних ділянках в інших навчально-виховних закладах.

 

ПЕРЕЛІК-КАТАЛОГ РОСЛИН РАДІОПРОТЕКТОРНОЇ ДІЇ, ЩО ВИРОЩУЮТЬСЯ У ВІДДІЛКУ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН НАВЧАЛЬНО-ДОСЛІДНИЦЬКОЇ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ ШОСТКИНСЬКОЇ СТАНЦІЇ ЮННАТІВ

1. Бадан товстолистий – багаторічна рослина;(додаткова інформація)
2. Броколлі – дворічна рослина;
3. Буквиця лікарська – Багаторічна рослина;
4. Васильки запашні – однорічна рослина;
5. Валеріана лікарська – багаторічна рослина;
6. Герань кров'яно-червона – багаторічна рослина;
7. Гісоп лікарський – багаторічна рослина;
8. Деревій звичайний – дворічна рослина;
9. Дягель лікарський – багаторічна рослина;
10. Енотера – дворічна рослина;
11. Ехінацея пурпурова – багаторічна рослина; (додаткова інформація)
12. Звіробій звичайний – дворічна рослина;
13. Кмин звичайний – однорічна рослина;
14. Кропива собача – дворічна рослина;
15. Кропива дводомна – багаторічна рослина;
16. Лаванда колоскова – багаторічна рослина; (додаткова інформація)
17. Лаконос американський – багаторічна рослина;
18. Лофант анісовий – багаторічна рослина;
19. Майоран садовий – однорічна рослина;
20. Марена красильна – багаторічна рослина;
21. Материнка звичайна – багаторічна рослина;
22. Мильнянка лікарська – багаторічна рослина;
23. Монарда лимонна – багаторічна рослина;
24. Меліса лікарська – багаторічна рослина;
25. Миріс запашний – багаторічна рослина;
26. Нагідки лікарські – однорічна рослина;
27. Оман високий – багаторічна рослина;
28. Парило звичайне – багаторічна рослина;
29. Первоцвіт весняний – багаторічна рослина;(додаткова інформація)
30. Перстач білий (п’ятиал) – багаторічна рослина;
31. Перстач прямостоячий (калган) – багаторічна рослина;
32. Подорожник великий – дворічна рослина;
33. Ревінь звичайний – багаторічна рослина;
34. Родіола рожева – багаторічна рослина;
35. Родовик лікарський – багаторічна рослина;
36. Розторопша плямиста – дворічна рослина;
37. Ромашка лікарська – дворічна рослина;
38. Рута запашна – багаторічна рослина;
39. Синюха блакитна – багаторічна рослина;
40. Скорцонера – дворічна рослина;
41. Солодка гола – багаторічна рослина;(додаткова інформація)
42. Цмин пісковий – дворічна рослина;
43. Шавлія мускатна – дворічна рослина;
44. Шавлія лікарська – багаторічна рослина.


 

Тематика дослідницьких робіт з рослинами радіопротекторної дії.


З метою більш ефективної роботи з вивчення, вирощування, розведення і використання рослин радіопротекторної дії на Шосткинській міській станції юних натуралістів запроваджено форми з організації і проведення дослідницької та експериментальної роботи серед учнів та вихованців ботанічного профілю. Педагоги закладу цю роботу здійснюють за двома напрямами: теоретичним і практичним. Теоретичний напрям передусім має на меті вивчення цікавої і пізнавальної інформації та накопичення науково-методичних рекомендацій з даної тематики. Вихованцям і учням пропонується написання дослідницьких робіт з використанням наукових джерел за такими темами:
– "Біологічно активні речовини, що містяться в рослинах-радіопротекторах";
– "Використання рослинних препаратів для підвищення імунітету людини";
– "Наукові дослідження з ефективного використання рослин-радіопротекторів";
– "Опис фармацевтичних рецептів і зборів з рослин-радіопротекторів, ліцензованих Міністерством охорони здоров'я";
– "Складання рецептів та зборів з сировини лікарських рослин-радіопротекторів фітотерапевтами та науковцями";
– "Добір компонентів сировини лікарських рослин-радіопротекторів для складання фіточаїв";
– "Правила збору лікарської сировини з рослин радіопротекторної дії".
Практичний напрям передбачає запровадження експериментів по введенню в культуру, інтродукції та акліматизації певних видів рослин, а також закладання короткотривалих і довготривалих дослідів по вирощуванню і розведенню рослин радіопротекторної дії на навчально-дослідній земельній ділянці. При написанні дослідницьких робіт учні і вихованці використовують дані, які були отримані в ході поставлених експериментів і внесені до щоденників. Цьому передує практична робота на навчально-дослідній ділянці, догляд за рослинами та фенологічні спостереження за ними. Найбільш поширеними темами експериментальних дослідів є:
– "Насіннєве розмноження однорічних і багаторічних рослин-радіопротекторів за двома періодами посіву: під зиму та весняний";
– "Переваги штучної і природної стратифікації насіння рослин-радіопротекторів";
– "Сезонні зміни розвитку інтродукованих рослин-радіопротекторів";
– "Акліматизація дикорослих видів рослин-радіопротекторів на навчально-дослідній земельній ділянці";
– "Способи вегетативного розмноження багаторічних трав'янистих рослин радіопротекторної дії";
– "Вплив мульчування міжрядь органічними рештками рослин на розвиток та дозрівання наземної та підземної частини лікарських рослин-радіопротекторів".

 

Особливості організації та проведення дослідницької роботи з рослинами радіопротекторної дії


Надзвичайно цікавою формою при організації і проведенні дослідницької роботи з рослинами-радіопротекторами є фенологічні спостереження за рослинами, що завезені з інших кліматичних зон. Це дає можливість відслідковувати, як на їх ріст і розвиток впливають кліматичні чинники, зокрема температурний режим. Так, наприклад, закладений експериментальний дослід з вирощування лаванди колоскової, чи гірської, яка є інтродуцентом і в природних умовах зростає в субтропічному кліматі в Середземномор'ї і у нас на південному узбережжі Кримського півострова. В ході такого експерименту вихованці мають можливість набути практичні навички з правил посадки цієї рослини, догляду, її акліматизації та заходами захисту, що здійснюються напередодні зими. Весняне обстеження-моніторинг рослин, які перезимували, розвиває у вихованців їх аналітичні та розумові здібності. Діти аналізують, як сезонні кліматичні умови впливають на рослини і їх весняний вегетативний розвиток. Значна робота здійснюється вихованцями під час проведення довготривалих експериментальних дослідів по введенню в культуру дикорослих рослин-радіопротекторів на навчально-дослідну земельну ділянку. З метою реалізації цих дослідів організовуються пошуково-експедиційні походи до різноманітних природних об’єктів: лісових масивів, луків, прибережних смуг тощо. Як правило, ці заходи відбуваються в квітні-травні та у вересні-жовтні, а під час літніх канікул вже стало традицією проводити в червні-липні триденні – п’ятиденні експедиції. До завдань експедицій входить обстеження території на предмет вивчення видового складу дикорослих цілющих рослин, їх умов зростання та ґрунтів, на яких вони зростають. Окремі екземпляри обраних видів рослин викопуються з подальшим висадженням на навчально-дослідній земельній ділянці у відділку лікарських рослин з врахуванням їх особливостей зростання в природних умовах.

В нашій зоні Полісся існує чимала кількість дикорослих цілющих рослин, в тому числі і рослин радіопротекторної дії, але їх кількість і видовий склад в природі зменшується. Тому доцільно такі рослини вводити в культуру і вирощувати на ділянках. Серед цінних рослин, які юннати досить успішно вводять в культуру є: буквиця лікарська, герань кров'яно-червона, перстач прямостоячий (калган), перстач білий (п’ятипал), первоцвіт весняний, парило звичайне, родовик лікарський та інші. За наслідками дослідів оформлюються звіти, які ілюстровані малюнками, фотографіями, порівняльними таблицями та гербарними зразками. Юним дослідникам рослин-радіопротекторів вдалося також скласти рецепт фіточаю з радіопротекторними властивостями, який названо "чорнобильським чаєм". Науковий керівник з даного напрямку роботи Григорій Костянтинович Смик – доктор біологічних наук, який тривалий час був провідним спеціалістом відділку трав'янистих лікарських рослин Ботанічного саду ім. О.В. Фоміна Національного університету ім. Т. Шевченка, затвердив запропонований юннатами склад з 10 розповсюджених видів рослин-радіопротекторів, що входили до збору, замінивши полин гіркий на полин звичайний (чорнобиль). Відтоді цей чай рекомендовано вживати як профілактичний напій людям, які проживають в зонах підвищеної радіоактивної активності.

 

Шосткинська міська станція юних натуралістів має можливість надавати всім зацікавленим фізичним та юридичним особам методичні матеріали з досвіду вивчення, вирощування, розведення і використання рослин радіопротекторної дії, а також має банк насіннєвого і садівного матеріалів цих рослин.

 

 

Адреса, за якою можна звертатись: Міська станція юних натуралістів, вул. Депутатська 6а, м. Шостка-7. Сумська область, 41107. Телефон: 8 (05449) 7-27-26.

Корнієнко Сергій Володимирович, директор

.

 

Категорія: Розробка занять еколого-натуралістичних гуртків | 2015-02-05 Автор: |
Переглядів: 4703 | Рейтинг: Публікація 4.5/5| Оцінили: 4 | Коментарі: 1
Всього коментарів: 1
Ірина пишет: | 2016-04-14 | 21:19 ( E-mail ) #1 Страница с комментарием مٌزعج
аватар отсутствует Доброго вечора! Скажіть будь ласка, яке насіння та садівний матеріал лікарських рослин є у Вас у наявності, і чи можеше відправити новою поштою?
админБудь-ласка звернітся за номером: 8 (05449) 7-27-26
Like | 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Як Вас звати?*: Email *:
Код *: