29.3.2024, 13:46


В минулому столітті, особливо в промислових містах, створювалось специфічна, в багатьох випадках несприятлива для життєдіяльності людини, екологічна ситуація і умови. Не виключенням цього було м. Шостка, на території якого розміщувались великі хімічні і оборонні підприємства, тому повітряний басейн Шостки постійно забруднювався відходами промислового виробництва та викидними газами автотранспорту і пилу.

 


Звісно, якщо порівняти міський повітряний басейн з повітряною атмосферою приміської зони, то в ньому значно менше кисню та підвищена кількість бактерій, мікробів, частинок пилу. Тому озеленення міських територій є одним із основних факторів в нормалізації екологічного стану урбаністичного середовища. Також важливу естетичну роль відіграє реалізація проектів зі створення дендропарків, скверів з елементами ландшафтного дизайну.

 

 

 

 


З цією метою було запроваджено проект по створенню міні дендрарію в нашому на території нашого позашкільного закладу. Не дивлячись на те, що Шосткинська міська станція юних натуралістів має не досить велику земельну ділянку площею 0,6 га, на її території впродовж останніх десяти років проводиться робота з комплексного озеленення. На сьогоднішній день це досить привабливе в естетичному та оздоровчому плані місце, де зростають понад 60 видів деревних рослин, серед яких є рідкісні та інтродуковані: катальпа бігнонієвидна, гінкго дволопатеве, церцис європейський, маклюра, сумах дубильний, софора кримська, магонія падубалиста, магнолія листопадна, горіх ведмежий тощо.

 

 

 

 

 

Опис елементів ландшафтного дизайну, які в подальшому будуть використані

В квітні 2012 року розпочато роботу по облаштуванню рокарію та куточку з ландшафтом кам’янистої пустелі. При створенні рокарію було використано природний камінь-піщанник з Банницького кар’єру Глухівського району Сумської області. Крім трав’янистої рослинності у рокарію розпочато висадження багаторічних хвойних рослин, таких як: ялина канадська, ялівець козацький горизонтальний, ялівець віргінський.

 

 

 


Згідно плану на ділянці ландшафтно-кам’янистої пустелі в літній період висаджуються у контейнерах чотири види кактусів. Серед них опунція жовто-квіткова, привезена з Ялтинського Нікітського ботанічного саду, що акліматизувалась і перезимовує третій сезон. Продовжується робота по створенню бордюрів з вічнозеленого самшиту та трав’янистого багаторічника седуму видного. Навесні 2012 року було сплановано розміщення композиційних груп хвойних рослин: високорослі в поєднанні з низькорослими. Це: ялівці колоновидні, ялівці горизонтальні. Заплановано на наступний рік висадити у вигляді групових композицій красиво-квітучі кущі спіреї японської та пурпуролистого пузирника.

 

 

 


Опис карти-схеми плану насаджень
 

Територія міні дендропарку розпланована в геометричних пропорціях і має форму прямокутника, який поділено на сектори завдяки прокладеним оглядовим доріжкам. Вздовж доріжок створені бордюри з багаторічних квіткових рослин, таких як: хоста, седум видний, продовжується висадка саджанців самшиту вічнозеленого для майбутніх композицій міксбордерів. План розміщення зелених насаджень було прив’язано до вже існуючих рослин, які були висаджені задовго до облаштування дендрарію.


Характеризуючи розміщення деревних рослин по території, слід зазначити, що в основному вони висаджуються поодиноко або рядами по середині ділянок з квітниками. В результаті чого отримано гарне композиційне поєднання деревних рослин.